„Sprzedaż” NFT w ramach aukcji charytatywnej bez VAT
Przeniesienie praw do niezamiennych tokenów na licytanta, który wygrał aukcję, z której środki mają być przeznaczone na leczenie nowotworów, nie stanowi odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT.
Taki wniosek wypływa z interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej 23 września 2022 r. (0114-KDIP4-2.4012. 315.2022.1.KS). Wnioskodawcą interpretacji indywidualnej jest fundacja, której celem jest walka z chorobą nowotworową.
Fundacja zorganizowała innowacyjną akcję fundraisingową, która polegała na licytacji tokenów NFT (Non-Fungible Token, niezamienny token) powiązanych z obrazami stworzonymi przez polskiego artystę na podstawie zdjęć z mikroskopu prawdziwych komórek rakowych. Pieniądze pozyskane w ramach licytacji będą przeznaczone na pokrycie kosztów nierefundowanych w Polsce metod leczenia pacjentów chorych na nowotwór.
Fundacja miała wątpliwości czy przeniesienie praw do NFT na osobę, która wygrała licytację, będzie opodatkowane VAT. Obrót niezamiennymi tokenami nie jest wprost uregulowany w przepisach podatkowych. Zgodnie jednak ze stanowiskiem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażanym w wydawanych do tej pory interpretacjach indywidualnych (m.in. interpretacja indywidualna z 2 września 2022 r., 0111-KDIB3-1.4012. 346.2022.7. ICZ,) co do zasady, sprzedaż NFT stanowi świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT, jest opodatkowane VAT i nie podlega zwolnieniu. Jednak jest to zasada, od której mogą pojawić się wyjątki.
Konieczna ekwiwalentność
Żeby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta